Спортын амжилт

МОНГОЛЫН БАГ ТАМИРЧДЫН ДЭЛХИЙН ОЮУТНЫ "УНИВЕРСИАД" НААДАМ, ДЭЛХИЙН ОЮУТНЫ АВАРГА ШАЛГАРУУЛАХ ТЭМЦЭЭН, АЗИЙН АВАРГА ШАЛГАРУУЛАХ ТЭМЦЭЭНД ҮЗҮҮЛСЭН АМЖИЛТ 1973-2020 ОНУУДАД

ЗУНЫ УНИВЕРСИАД НААДАМД МОНГОЛЫН ОЮУТНЫ ШИГШЭЭ БАГИЙН ҮЗҮҮЛСЭН АМЖИЛТ

Он

Хот ба улс

Медаль

Хэн

Төрөл

Алт

Мөнгө

Хүрэл

1973

Москва, ЗХУ

1

-

1

Алт- Ц.Нацагдорж

Хүрэл- Ж.Мөнх-очир

Чөлөөт бөх

1977

Софи, Болгар

2

-

2

Алт- З.Ойдов,З.Дүвчин,

Хүрэл- О.Энхтайван, Ж.Даваажав

Чөлөөт бөх

1981

Бухарест, Румын

-

-

1

Хүрэл- Д.Оюунболд

Чөлөөт бөх

1999

Пальма де Мальорка, Испани

1

-

1

Алт- Х.Болдбаатар

Хүрэл- Х.Эрдэнэт-од

Жүдо

2003

Дэгү, БНСУ

-

-

1

Хүрэл- Х.Цагаанбаатар

Жүдо

2005

Измир, Турк

1

-

-

Алт- Б.Наранбаатар

Чөлөөт бөх

2007

Бангкок, Тайланд

1

1

-

Алт: Жүдо- Х.Бундмаа Мөнгө: Буудлага- Ц.Мөнхзул

Жүдо, Буудлага

2009

Белград, Серби

-

2

1

Мөнгө-П.Лхамдэгд, М.Уранцэцэг, Хүрэл-С.Ням-очир

Жүдо

2011

Шинжинь, БНХАУ

-

4

-

Мөнгө: Жүдо- Ц.Чинбат; Шатар- Б.Мөнгөнтуул; Буудлага- Эм 50м урт буу Ч.Нарантуяа; Буудлагын эр баг 50м -Н.Баяраа, Б.Бишрэл, Д.Ганзориг;

Жүдо, Шатар Буудлага

2013

Казань,

ОХУ

3

6

16

Алт: Чөлөөт бөх-С.Батцэцэг; Бүст барилдаан- Х Б.Сугаржаргал; Бокс- Энхдэлгэр;

Мөнгө- Бүст барилдаан- Д.Анар; Жүдо- Б.Жанчивдорж; Буудлага: Баг Г.Нандинзаяа, О.Янжинлхам,Ч.Нарантуяа; Чөлөөт бөх- Э.Сумьяа, О.Насанбурмаа; Самбо- Ч.Марал-Эрдэнэ;

Хүрэл- Бокс: Г.Ган-Эрдэнэ, Э.Идэрхүү, Д.Отгондалай, Б.Түвшинбат, Н.Шинэбаяр; Бүст барилдаан: М.Отгон-эрдэнэ, Б.Сугаржаргал, С.Энхчимэг, Д.Мөнхтуяа, Буудлага: Г.Нандинзаяа; Чөлөөт бөх: Г.Мандахнаран, Д.Хүдэрбулга; Самбо: Ж.Чанцалдулам, Т.Амаржаргал, Н.Нямтуяа,О.Мөнхцэцэг;

Самбо, Бүст барилдаан Бокс, Жүдо, Буудлага, Чөлөөт бөх

2015

Гванжу, БНСУ

2

1

2

Алт: Жүдо бөх- Д.Сумьяа; Буудлага-Э.Даваахүү; Мөнгө: Буудлагын хийн гар бууны эр баг 10м Э.Даваахүү, О.Төгөлдөр, Э.Бадамгарав нар; Хүрэл: Жүдо-М.Уранцэцэг, Буудлагын хийн гар бууны эр баг 50м Э.Даваахүү, О.Төгөлдөр, Э.Бадамгарав нар;

Жүдо бөх, Буудлага

2017

Тайпей,

Тайвань

-21

Мөнгө- Жүдо бөх- Б.Эрхэмбаяр, Мөнгө- Бильярд- Б.Нарантуяа, Хүрэл-Б.Уянга

Жүдо, Бильярд

2019

Наполи,
Итали

-

1

1

Мөнгө - Таеквондо- М.Түмэнбаяр,

Хүрэл - Жүдо бөх - Б.Баасанжаргал


Таеквондо
Жүдо,

Бүгд-55 медаль

11

17

27

Нийт -55 тамирчин

9-н төрөл


ДЭЛХИЙН ОЮУТНЫ АВАРГЫН ТЭМЦЭЭНД МОНГОЛЫН ОЮУТНЫ ШИГШЭЭ БАГИЙН ТАМИРЧДЫН ҮЗҮҮЛСЭН АМЖИЛТ

Он

Хот, улс

Mедаль

Спортын төрлүүд

Алт

Мөнгө

Хүрэл

1988

Tбилиси,ЗХУ

-

-

1

Жүдо

1994

Софи, Болгар

-

1

-

Шатар

1996

Тегеран, Иран

-

1

-

Чөлөөт бөх

2000

Токио, Япон

-

-

1

Чөлөөт бөх

2000

Варна, Болгар

-

-

1

Шатар (баг)

2002

Улаанбаатар, Монгол


-

2

Шатар (эмэгтэй ганцаарчилсан,баг)

2003

Пельзен, Чех

2

-

-

Буудлага

2006

Улаанбаатар, Монгол

9

1

2

Чөлөөт, сонгомол бөх

2006

Алмата, Казакстан

1

-

5

Бокс

2006

Сувон, БНСУ

1

-

1

Жүдо

2008

Новокузнецк,ОХУ

-

-

1

Шатар (баг)

2008

Казань,ОХУ

-

1

4

Бокс

2008

Бээжин, БНХАУ

-

2

-

Буудлага (эмэгтэй ганцаарчилсан, баг)

2010

Цюрих, Швейцарь

2

-

-

Шатар (эмэгтэй ганцаарчилсан, баг)

2010

Улаанбаатар, Монгол

3

3

2

Бокс

2010

Турин, Итали

-

-

1

Чөлөөт бөх

2012

Казань, ОХУ

2

-

4

Буудлага (эмэгтэй ганцаарчилсан, баг)

2012

Куортане, Финлянд

-

1

1

Чөлөөт бөх

2014

Пекс, Унгар

1

-

2

Чөлөөт бөх

2014

Катовиц, Польш

-

1

-

Шатар

2014

Якутск, ОХУ

-

1

5

Бокс

2014

Aл-Аин, АНЭУ

-

1

4

Буудлага (эрэгтэй ганцаарчилсан, баг)

2014

Перлис, Малайз

-

-

2

Модон бөмбөг (эмэгтэй ганцаарчилсан, эрэгтэй хос)

2015Бангкок, Тайланд
--1Муатай бокс

2016

Тагаятая, Флиппин

-

1

-

Дугуй (120 км-ийн бөөн гараа)

2016

Тайвань, Хятадын Тайвань

-

1

2

Модон бөмбөг (эрэгтэй ганцаарчилсан, эрэгтэй баг, холимог хос)

2016
Корум, Турк
--3Чөлөөт бөх

2016

Хүндийн өргөлт

3

-

-

Хүндийн өргөлт

2016Сагсан бөмбөг 3х3
-1-Сагсан бөмбөг 3х3
(Эрэгтэй баг)
2017Сагсан бөмбөг 3х3
1--Сагсан бөмбөг 3х3
(Эрэгтэй баг)
2018Хүндийн өргөлт
-1-Хүндийн өргөлт

Нийт дүн-87

25

17

45

Спортын 10 төрөлд

АЗИЙН ОЮУТНЫ АВАРГЫН ТЭМЦЭЭНД МОНГОЛЫН ОЮУТНЫ ШИГШЭЭ БАГИЙН ТАМИРЧДЫН ҮЗҮҮЛСЭН АМЖИЛТ

Он

Хот, улс

Медаль

Спортын төрлүүд

Алт

Мөнгө

Хүрэл

2005

Гуанжоу, Хятад

-

-

1

Хөнгөн атлетик

2009

Бангкок, Тайланд

-

-

1

Эмэгтэй волейбол

2010

Тайпей, Тайвань

-

-

1

Эрэгтэй сагсан бөмбөг

2011

Алмата, Казакстан

-

-

1

Таэквондо

2012

Улаанбаатар, Монгол

-

1

-

Эмэгтэй волейбол

2012

Котакинабалу, Малайз

-

3

1

Таэквондо

2012

Шинэ Тайпей, Тайвань

-

-

1

Эрэгтэй сагсан бөмбөг

2013

Чеонян, БНСУ

4

2

4

Таэквондо

2015

Чангнюеон, БНСУ

3

1

3

Дугуй

2015

Мүгдэн, БНХАУ

-

1

-

3х3 сагсан бөмбөг

2016

Душанбе, Тажикстан

-

1

3

Бокс

2016

Улаанбаатар, Монгол

1

-

-

Сагсан бөмбөг

2016

Чан, Неон

-

2

-

Дугуй

2017

Малайз, Куала Лумпур

1

-

-

3х3 Сагсан бөмбөг

2017БНХАУ, Линву
--1Чирлидинг
2018Малайз, Куала Лумпур
--1Сагсан бөмбөг 3х3
2019БНХАУ, Макао-11Карате
2019Тайвань, Кинмень
1
--
Сагсан бөмбөг 3х3
2019БНСУ, Сөүл
--2Чирлидинг
2020Иран, Тегран
1-2Шатар

Нйит дүн-47

11

12

24

Спортын 10 төрөлд